Hračky a hry

Hračky a hry

  • 11.1.2022
  • Napsal: Admin
  • Žádné komentáře

Proč je dobré, když si děti hrají s hračkami?

Hraní s hračkami může být dobré pro rozvoj vašeho dítěte a podpořit jeho vývoj. Hračky vybírejte podle věku, zájmů a stadia vývoje dítěte.

 

Nejlepší hračky pro děti

Nejlepší hračky pro děti jsou „s otevřeným koncem“. To jsou hračky, které může vaše dítě používat mnoha různými způsoby. Podporují vaše dítě, aby využívalo představivost, kreativitu a dovednosti při řešení problémů.

 

Mezi hračky s otevřeným koncem patří:

kostky – vaše dítě může kostky používat pro skládání a stavění, představování a mnohé další

logické hry a hlavolamy – vhodné pro logické přemýšlení a učení

míče – jsou skvělé pro odrážení, koukání, kutálení, držení a házení

kartonové krabice – vaše dítě může předstírat, že jde o pulty obchodů, kamna, auta, čluny, domečky pro panenky a další

oblékání – s nějakým obnošeným oblečením a kousky látky se z vašeho dítěte může stát cokoli nebo kdokoli

šikovné kousky – děti mohou být kreativní s barevným papírem, nálepkami, pastelkami a omyvatelnými fixy

sbírky – vaše dítě může sbírat knoflíky, korálky nebo mince a třídit je podle barvy, vzoru, velikosti nebo tvaru.

Každodenní domácí potřeby, jako jsou hrnce a pánve, plastové nádoby, kolíky, koše na oblečení a přikrývky, často tvoří skvělé hračky s otevřeným koncem. Jen se ujistěte, že všechny předměty v domácnosti, se kterými si vaše dítě hraje, jsou bezpečné, takže se vyhněte riziku udušení, ostrých hran a jiných nebezpečí.

 

Výběr hraček pro děti různého věku

Mnoho hraček má na obalu informace o věku. To může být užitečné, ale je to jen návod ke hře. Zvažte zájmy a stupeň vývoje vašeho dítěte, abyste získali lepší představu o tom, co si vybrat.

Informace o věkovém rozmezí však mohou být důležité pro bezpečnost – například když hračky obsahují malé části, které by dítě mohlo spolknout. V těchto případech je rozumné řídit se doporučeným věkovým rozsahem.

Pro děti je hra o interakcích s vámi nebo jinými členy rodiny. Vaše dítě bude rádo sledovat vaši tvář, poslouchat váš hlas a jednoduše být s vámi. Dokonce i herní aktivity, jako je dívání se na pestrobarevný mobil, poslech natahovací hudební hračky a učení se sáhnout po chrastítku, jsou zábavnější, když je děláte vy a vaše dítě spolu.

Batolata si rádi hrají s krabicemi, stavebnicemi, kolíky, kbelíky a nádobami a oblečením na převlékání. Batolata se také těší z jednoduchých hudebních nástrojů, kterými mohou třást a bouchat, jako je buben vyrobený z převráceného hrnce a dřevěné lžíce.

Větší děti často rády řeší problémy a využívají své fantazie. Dobrou volbou jsou také hádanky nebo hry, které povzbuzují vaše dítě, aby si hrálo s ostatními.

 

Hračky a vaše rodinné hodnoty

Vy jste ten, kdo rozhoduje o tom, jaké hračky jsou vhodné pro vaše dítě ke hraní u vás doma.

Pokud máte silné city k určitým hračkám, může být dobré popovídat si se svým dítětem. Můžete zmínit své rodinné hodnoty. 

Ale přílišné upozorňování na hračky – například jejich zákazem nebo odmítnutím jejich koupě – může způsobit, že vaše dítě po nich bude chtít ještě víc.

Možná bude lepší, pokud se pokusíte propojit své rodinné hodnoty se způsobem, jakým si vaše dítě hraje a používá hračky v každodenním životě.

Řekněme například, že vaše dítě chce novou plastovou hračku, ale environmentální hodnoty jsou pro vás důležité. Místo toho, abyste si koupili hračku, můžete svému dítěti pomoci vyrobit hračky z věcí kolem domu – a také byste si s ním mohli popovídat o tom, jak je to příklad recyklace. Nebo chce-li vaše dítě tablet nebo herní konzoli, můžete si zkusit najít více času na to, abyste si mohli spolu hrát venku – a mohli byste si popovídat o tom, že fyzická aktivita je pro tělo vašeho dítěte lepší než čas strávený před obrazovkou .

A jakékoli rodinné hodnoty se rozhodnete sdílet se svým dítětem, je dobré být konzistentní. Například děti mohou být zmatené, pokud se mohou dívat na násilné televizní pořady nebo hrát násilné videohry, ale nesmí si hrát s hračkářskými zbraněmi.

Pokud nechcete, aby jiní dospělí dávali vašemu dítěti určité hračky jako dárky, jen stručně a klidně vysvětlete své pocity. V konečném důsledku je to vaše rozhodnutí.

Máte-li doma méně hraček, děti mohou tyto předměty plně prozkoumat. A pokud máte náhodou spoustu hraček, můžete je otočit tak, že čas od času nějaké odložíte.

 

Hračkářské zbraně

Pokud si vaše dítě hraje nebo vyrábí hračkářské zbraně a vy máte obavy, je dobré podívat se, jak si vaše dítě s hračkou hraje. Vaše dítě může například používat hračkářskou zbraň jako rekvizitu v falešné hře na policisty a lupiče. Toto může být pro vás v pořádku.

Ale pokud vaše dítě používá hračkářskou zbraň agresivně vůči jiným dětem, není to dobré pro sociální a přátelské schopnosti vašeho dítěte. Může totiž vystrašit ostatní děti, které by si možná nechtěly hrát s vaším dítětem. Mohlo by vám pomoci vést dítě k přátelštějším způsobům hry – například: „Proč nejste vy a May-Ling ve stejném týmu a nepředstíráte, že oba bojujete proti zlým?“

 

Problémem nemusí být samotná zbraň.

Je docela běžné, že děti vyrábějí pistole z každodenních předmětů, jako jsou hole, celer nebo toasty. Možná to není něco, co byste chtěli povzbudit, ale pistole vyrobená z toastu nemá stejnou sílu jako hračkářská pistole. 

 

Sexy vypadající panenky

Hraní s panenkami může být pro vaše dítě velkou zábavou, ale některé panenky mají dospělý, „sexy“ vzhled. Například některé panenky mají sexy oblečení, jako jsou mikrosukně, síťované punčocháče a velmi vysoké podpatky.

Může se to zdát zábavné a nevinné, ale může to také vytvořit obraz žen, který vám možná nevyhovuje nebo chcete, aby jej vaše dítě kopírovalo. Tyto typy panenek mohou například dětem, zejména dívkám, dát odkaz, že nejdůležitější na nich je to, jak vypadají, a že nejlepší způsob, jak vypadat, je „sexy“.

Opět stojí za to sledovat, jak si vaše dítě hraje s panenkami. Máte-li obavy, možná budete chtít nabídnout panenky s více dětskými funkcemi, aby bylo vaše dítě vystaveno panenkám všech stylů a tvarů těla.

Přístup k hračkářským pistolím a sexy panenkám typu „sledovat a vidět“ může být nejlepším způsobem, jak rozhodnout, jak se cítíte, když si vaše dítě hraje s těmito typy hraček. Nakonec to může být jen fáze, kterou vaše dítě prochází a která projde sama. Ale pokud vás to skutečně znepokojuje, můžete dítěti navrhnout, aby si hrálo s něčím jiným.

 

Hračky a reklama

Mnoho hraček má reklamy a marketing zaměřený na děti.

Inzerované hračky jsou často navrženy tak, aby propagovaly konkrétní typ hry na základě filmu nebo televizního pořadu. To z nich nemusí nutně dělat špatné hračky, ale mohou omezit možnosti hry pro vaše dítě. To se může stát, pokud si vaše dítě hraje s těmito hračkami jen proto, aby kopírovalo to, co se děje v televizních pořadech, místo aby využívalo svou představivost.

Způsob, jakým vaše dítě používá hračku, je při určování účinků hračky na vývoj vašeho dítěte často mnohem důležitější než samotná hračka. Přemýšlení o tom, jak by si vaše dítě mohlo hrát s hračkou, vám může pomoci rozhodnout se, jestli je pro vás a vaše dítě ta pravá.

Zde si můžete vybrat z nabídky:

https://www.znackovakvalita.cz/obchod/?vyhledavani=1&product_cat=hracky-a-hry-2

https://www.znackovakvalita.cz/obchod/?vyhledavani=1&product_cat=drevene-hracky-2

Přidejte komentář

call-banner

V případě otázek nám neváhejte zavolat